تعیین ارتباط بین سطوح مختلف ویتامین D و آنتی تیروئید پراکسیداز در مطالعه تیروئید تهران

determination of corrolation between vitamin D and Anti thyroid peroxidase antibody in thyroid tehran study


چاپ صفحه
پژوهان
صفحه نخست سامانه
مجری و همکاران
مجری و همکاران
منابع
منابع
علوم پزشکی شهید بهشتی
علوم پزشکی شهید بهشتی

مجریان: فرزانه سروقدی

کلمات کلیدی: کمبود ویتامین D، آنتی‌تیروئید پراکسیداز، ناکافی بودن ویتامین D

اطلاعات کلی طرح
hide/show

کد طرح 6501
عنوان فارسی طرح تعیین ارتباط بین سطوح مختلف ویتامین D و آنتی تیروئید پراکسیداز در مطالعه تیروئید تهران
عنوان لاتین طرح determination of corrolation between vitamin D and Anti thyroid peroxidase antibody in thyroid tehran study
کلمات کلیدی کمبود ویتامین D، آنتی‌تیروئید پراکسیداز، ناکافی بودن ویتامین D
نوع طرح کاربردی
نوع مطالعه مقطعی
مدت اجراء - روز 240
ضرورت انجام تحقیق بررسی‌های اخیر نشان از شیوع بالای اختلالات تیروئید در وحله اول و هاشیموتوگریوز به عنوان اختلالات اتوایمیون تیروئید در وحله دوم است. مطالعات موجود وابسته به نژاد بوده و از سوی دیگری مطالعات محدودی در این زمینه انجام شده و نتایج متناقضی در این زمینه ارائه شده است. این مطالعه می‌تواند هدایتگر آغاز مطالعات بزرگتر با حجم بالاتر و حتی کارآزمایی بالینی باشد. طرح پژوهشی دارای قابلیت اجرا از نظر زمان، بودجه، نیروی انسانی و امکانات می‌باشد. نتایج حاصل از این پژوهش در راستای ارتقاء سلامت و کاهش بروز اختلالات خودایمنی تیروئید در کشور خواهد بود. پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با توجه به تجربیات متعدد در زمینه‌های پژوهشی و بهره‌برداری از بانک اطلاعاتی غنی TLGS در زمینه انجام پژوهش‌های جدید در این موضوع از توانمندی کامل برخوردار می‌باشد در مراحل مختلف تحقیق اعم از طراحی و اجرا و انتشار هیچگونه معذوریت اخلاقی وجود ندارد.
هدف کلی تعیین ارتباط بین سطوح مختلف ویتامین D و آنتی‌تیروئید پراکسیداز در مطالعه تیروئید تهران
خلاصه روش کار این مطالعه درقالب مطالعه تیروئید تهران، یک مطالعه کوهورت آینده‌نگر که زیر مجموعه مطالعه قند ولیپید تهران می‌باشد و با هدف تعیین شیوع عوامل خطر بیماری‌های غیرواگیر و ارزیابی تأثیر شیوه زندگی سالم در بهبود این عوامل خطر و پیشگیری یا به تأخیر انداختن بیماری‌های غیرواگیر طراحی و انجام شده است. بعد از کنار گذاشتن بیماران با سابقه مصرف داروهای گروه گلوکوکورتیکوئید، لووتیروکسین، متی مازول، پروپیل تیواوراسیل، لیتیم، داروهای کاهنده ایمنی و بیماری‌های کبدی و کلیوی افراد بالای 20 سال شرکت¬کننده در حداقل در یکی از فازهای چهارگانه مطالعه تیروئید تهران که نمونه کافی جهت اندازه‌گیری تیروکسین آزاد (FT4)، تیروتروپین (TPO-Ab , (TSH و 25OH-D داشته وارد مطالعه شدند سپس میزان شیوع مثبت بودن TPO-Ab در افراد با کمبود شدید، متوسط، خفیف و کفایت ویتامین D محاسبه و ارتباط بین سطوح مختلف ویتامین D و آنتی‌تیرویید پراکسیداز تعیین شد. اخذ اطلاعات از طریق تکمیل پرسشنامه حاوی مشخصات شناسنامه¬ای، مصرف دارو، مصرف سیگار، وضعیت تحرک بدنی، وضعیت بارداری و شیردهی، سابقه بیماری و سابقه مصرف دارو صورت گرفت.

اطلاعات مجری و همکاران
hide/show

نام و نام‌خانوادگی سمت در طرح نوع همکاری درجه‌تحصیلی پست الکترونیک
فرزانه سروقدیمجری اصلیاستاد راهنمای اولفوق تخصصf.sarvghadi@yahoo.com
عطیه آموزگارهمکاراستاد مشاورفوق تخصصAmouzegar@endocrine.ac.ir
فاطمه سیما سعیدیانهمکاردانشجو fs_saeedian@yahoo.com
فریدون عزیزیهمکار فوق تخصصfereidoun.azizi@gmail.com
یداله محرابیهمکارمشاور آماردکترای تخصصی پی اچ دیmehrabi@sbmu.ac.ir

منابع
hide/show